Vitamina C Kundër Stresit dhe Plogështisë – Produktet Ku Mund Ta Gjeni

19/03 6:45
Credits to Apollon TV
Vitamina C Kundër Stresit dhe Plogështisë – Produktet Ku Mund Ta Gjeni

Vitamina C është një ushqyesit më efikasë dhe më të mirë për organizmin.

Vlerat e kësaj vitamine janë të larmishme, por prania e saj është e domosdoshme në të mirë të sistemit imunitar, kundër sëmundjeve kardiovaskulare, problemeve me shtatzaninë, sëmundjeve të syve dhe rrudhave të parakohshme.

Siç ndodh rëndom edhe në rastin e vitaminave të tjera, shumë njerëz në vendin tonë nuk konsumojnë sasinë e duhur të kësaj vitamine të rëndësishme.

Kjo vjen si pasojë e ushqyerjes së shpejtë e të keqe dhe mungesës së suplementëve.

Kur organizmi nuk merr sasinë e mjaftueshme të kësaj vitamine, njeriu përballet me manifestimin e një sërë simptomash mendore dhe fizike.

Për më tepër, organizmi bëhet më i brishtë dhe më i ndjeshëm ndaj sëmundjeve kronike dhe akute.

Më poshtë do të gjeni 7 shenjat që jep trupi kur mungon vitamina C

Vitamina C dhe Stresi

Stresi është i pashmangshëm gjatë ditëve. Ai nxitet nga një faktor tjetër, ngjarje dhe mendimesh. Mungesa e vitaminës Ci shumëfishon këto faktorë nxitës të stresit, jo vetëm në frekuencë por edhe në dimër. Njerëzit kanë mungesë të vitaminës C shpalosin sjelljen e tyre me depresionin, ndihen më shumë dhe pa energji.

Problem me dhëmbët

Vitamina Cimban dhëmbët dhe mishrat e tyre të shëndetshëm. Mungesa e përveç vitaminës shkakton erozion dhe rënie të dhëmbëve.

Sistemi i dobët imunitar

Mungesa e vitaminës C krijon një handikap në sistemin imunitar. Jo vetëm që organizmi sëmuret shpesh, por edhe shërbim dhe rikuperimi është më i shpejtë. Një sistem i dobët imunitar dhe ka më shumë përvojë të infeksionit dhe bakteret.

Plogështi

Anemia prek me qindra shqiptarë. Plogështia është një para simptomë e saj që vjen si pasojë e nivelit të ulët të hemoglobinës. Mungesa e vitaminës C shkakton anemi dhe problem me mua e qelizave.

Lëkurë problematike

Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm që luan rol në sintetizimin e kolagjenit.
Vitamina C parandalon dëmet e shkaktuara në lëkurë nga rrezet ultravjollcë.

Në mungesë të saj, lëkura do të humbë shkëlqimin, elasticitetin, pigmentin dhe do të shfaqen rrudhat.

Probleme me sytë

Vitamina C është e domosdoshme për sytë.

Në mungesë të saj do të keni një shikim të dobët dhe probleme të vazhdueshme me sytë.

Tharje të flokut dhe probleme me thonjtë

Vitamina C është e dobishme për flokët dhe thonjtë.

Në mungesë të saj, flokët do të përthahen dhe do të bien shpejt ndërsa thonjtë do të çahen më shpejt.

Gjakderdhje nga hundët

Mbi 90% e gjakderdhjes nga hundët vjen nga kapilarët e hundës.

Mungesa e vitaminës C i bën kapilarët më të brishtë dhe rrjedhimisht gjakderdhja është më e shpeshtë.

Shtim në peshë

Mungesa e vitaminës C rritet masën dhjamore në organizëm. Kjo ndodh për shkak të trupit të përdorimit të yndyrnat si burim energjie.

Vitamina C- Burimet Kryesore Ushqimore

Për yndyrë të mirë, vitamina C gjetur në shumë burime ushqimore. Sipas ekspertëve të AgroWeb.org, ju mund të merrni vitaminën C tek agrumet, duke përfshirë portokallet, limonët e verdhë dhe jeshil dhe qitro. Shumë njerëz zgjedhin që marrin vitaminën C përmes lëngjeve, duke bërë portokallit dhe qitros. Vitaminën C mund ta gjeni edhe tek specat, spinaqi, domatja, banania, molla dhe pjeshka.

Perimet dhe Frutat Më Të Pasura Me Vitamina C

Vitamina C duhet të merren çdo ditë. Burrat kanë nevojë për minimalisht 90 mg në ditë ndërsa 75 mg. 1 gotë me lëng portokalli ofron 93 mg vitaminë C. 1 gotë me lëng qitro ofron 70 mg vitaminë C. 1 kivi ofron 64 mg vitaminë C Gjysëm racioni me brokol ofron 51 mg vitaminë C Gjysëm racioni me luleshtrydhe ofron 49 mg vitaminë C. Ju mund të merrni edhe suplementë, por këto të fundit nuk duhen përdorur kurrësesi si zëvendësime të burimeve ushqimore tësaj.

Duhanpirësit, ata që pijnë alkol, vuajnë nga diabeti, të moshuarit, gratë shtatzënë dhe njerëzit e prekur nga sëmundjet kronike kanë nevojë për më shumë vitaminë deri në 500 miligramë në ditë./AgroWeb.org

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.