Viktimat nga 54 në 82-vjeç, ministria publikon shifrat e COVID: 653 raste të reja

14/03 17:08
Credits to Apollon TV
Viktimat nga 54 në 82-vjeç, ministria publikon shifrat e COVID: 653 raste të reja

653 raste të reja të infektimit me koronavirus janë shënuar në 4 orët e fundit në vendin tonë, nga pak më shumë se 3 mijë testime të kryera.

Sipas ministrisë së Shëndetësisë, 15 pacientë nga mosha 54 në 82-vjeç nuk kanë mundur ta fitojnë betejën me virusin. MSH thotë se gjatë ditës së fundit janë vaksinuar 234 persona.

SHIFRAT E PLOTA:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë:  234 të vaksinuar, 3119 testime, 662 të shëruar, 653 raste të reja dhe 15 humbje jetë në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Vijon procesi i vaksinimit antiCOVID në qendrat e përqendruara të vaksinimit në të gjithë vendin. Gjatë ditës së sotme janë kryer 234 vaksinime antiCovid dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 24,887 vaksinime për personelin shëndetësor, të moshuarit dhe mësuesit.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 3119 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 653 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 234 raste në Tiranë, 41 raste në Vlorë, 33 raste në Korçë, 26 raste në Durrës, Mirditë, 25 raste në Fier, Sarandë, 20 raste në Shkodër, 16 raste në Gjirokastër, Tepelenë, 14 raste në Skrapar, 12 raste në Lushnje, Librazhd, 11 raste në Berat, Delvinë, Gramsh, 10 raste në Lezhë, 8 raste në Kurbin, Pogradec, 7 raste në Elbasan, Kavajë, 6 raste në Devoll, Përmet, Kolonjë, Kuçovê, 4 raste në Tropojë, Kamëz, Mat, Vau Dejës, Bulqizë, Peqin, 3 raste në Krujë, Pukë, Mallakastër, Malësi e Madhe, Vorë, 2 raste në Rrogozhinë, Selenicë, Memaliaj, 1 rast në Has, Belsh, Dibër, Prrenjas, Shijak, Maliq, Patos, Cërrik, Poliçan, Këlcyrë, Libohovë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 662 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 80,483 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 501 pacientë, 23 në terapi intensive, nga të cilët 7 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 15 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 3 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Fieri, 1 qytetarë nga Elbasani, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Tepelena, 1 qytetar nga Roskoveci, 1 qytetar nga Kruja, 1 qytetar nga Bulqiza, 1 qytetar nga Saranda, 1 qytetar nga Kavajë, 1 qytetar nga Shkodra, të moshave 54-82 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (14 Mars 2021)

Raste të reja ditore        653

Të shëruar në 24 orë     662

Të shtruar në spitale      501

Humbje jete në 24 orë   15

Testime ditore                 3119

Testime totale          511,075

Raste pozitive           117,474

Raste të shëruara       80,483

Raste Aktive                34,946

Humbje jete                2045

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë    23290

Fier        2572

Vlorë       1614

Durrës    1640

Shkodër   1337

Gjirokastër 1224

Korçë    912

Elbasan 565 

Lezhë      744

Berat       385

Dibër    352

Kukës    311

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.