Vala e dytë e Covid,5 vatrat më të nxehta në Shqipëri

26/11 10:36
Credits to Apollon TV

Sipas të dhënave zyrtare e gjithë Shqipëria është e përfshirë nga rastet me Covid-19, por Tirana, Fieri, Durrësi, Korça, Shkodra mbeten vatrat më të nxehta me një numër të lartë të rasteve aktive.

Ekspertja e ISHP-së, Eugena Tomini deklaroi në “Wake Up” se aktualisht niveli i riskut është i lartë dhe për pasojë edhe hetimi epidemiologjik bëhet më i vështirë.

“Aktualisht niveli i riskut është më i lartë sesa edhe dy muaj më parë, jo më duke krahasuar me tre mujorin e parë të pandemisë. Për rrjedhojë edhet hetimi epidemiologjik bëhet më i vështirë, kërkon kohë zgjatje më të madhe, sepse kontaktet janë më të shumta.

Kanë orë të zgjatura ekspozimi, kanë orë të zgjatura të punës dhe për rrjedhojë edhe hetimi epidemiologjik është bërë më i vështirë”, sqaroi mjekja.

Shpërndaje

© 2021 APOLLON TV. All Rights Reserved.