U perkujtua 80 vjetori i daljes partizane te 68 vajzave fierake te cilat treguan nje akt te larte

14/09 13:38
Credits to Apollon TV
U perkujtua  80  vjetori i daljes partizane te 68  vajzave fierake te cilat treguan nje akt te larte

U perkujtua sot 80- vjetori i daljes partizane te 68- vajzave fierake te cilat treguan nje akt te larte atdhetarie, guximi dhe emancipimi. Ne kete aktivitet ishin te pranishem veterane, pjesetare te familjeve te deshmoreve dhe perfaqesues te larte te pushtetit vendor. Ne fjalen pershendetese kryetari i veteraneve te LANC ne Fier , Vasil Toska, u shpreh se 68 vajzat fierake te frymezuara nga idealet e LANC lane endrrat e moshes , ngrohtesine e vatrave familjare dhe me dashurine per atdheun e lirine u renditen ne radhet e formacioneve luftarake.

Dy prej tyre dhane edhe jeten per lirine e vendit, Liri Gero dhe Pinellopi Piro , nderkohe qe dalja e 68- vajzave fierake partizane ne nje dite ishte nje ngjarje e pashembullt dhe unikale jo vetem ne historine e LANC por edhe ne historine e luftes se dyte boterore.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.