Termopolium në Pompei, arkeologët zbulojnë dyqanin e lashtë të ushqimit në rrugë

27/12 20:26
Credits to Apollon TV
Termopolium në Pompei, arkeologët zbulojnë dyqanin e lashtë të ushqimit në rrugë

Një zbulim I rëndësishëm është bërë nga arkeologët në qytetin e varrosur të Pompeit, një nga atraksionet më të njohura të Italisë dhe Trashëgimi Botërore e UNESCO-s.

Bëhet fjalë për një dyqan ushqimesh të freskëtë në rrugë që shërbente për kalimtarët romakë.

Arkeologët kanë zbuluar një dyqan të lashtë ushqimesh në Pompei, qytetin e varrosur nga shpërthimi vullkanik në vitin ‘79 pas Krishtit. I njohur si termopolium, latinisht për banakun e pijeve të nxehta, dyqani u zbulua në vendin e parkut arkeologjik Regio V, i cili nuk është hapur ende për publikun.

“Ky është një zbulim i jashtëzakonshëm. Është hera e parë që po gërmojmë një termopolium të tërë”, tha Massimo Ossana, drejtori i parkut arkeologjik të Pompeit.

Gjurmët e ushqimit gati 2,000-vjeçar u gjetën në disa kavanoza të thellë që mbajnë ushqim të nxehtë. Pjesa e përparme e banakut ishte zbukuruar me afreske me ngjyra të ndezura, disa përshkruanin kafshë që ishin pjesë e përbërësve të ushqimit të shitur, të tilla si një pulë dhe dy rosa të varura përmbys. Arkeologët gjetën gjithashtu një tas pije bronzi të zbukuruar të njohur si patera, kavanoza qeramike të përdorura për gatimin e supave, enëve të verës.

Pompei, 23 km në juglindje të Napolit, ishte shtëpia e tij rreth 13,000 banorëve kur u varros nën hirin, pas një shpërthimi vullkanik. Rreth dy të tretat e qytetit antik me 165 hektarë janë zbuluar. Gërmimet e organizuara filluan rreth vitit 1750, për qytetin që është një dokumentacion i rrallë i jetës Greko-Romake dhe një nga Atraksionet më të njohura të Italisë dhe Trashëgimi Botërore e UNESCO-s.

Shpërndaje

© 2021 APOLLON TV. All Rights Reserved.