Tërmeti 7.7 ballë godet Australinë, rrezik për tsunami në këto shtete

10/02 15:23
Credits to Apollon TV
Tërmeti 7.7 ballë godet Australinë, rrezik për tsunami në këto shtete

Një tërmet i fuqishëm ka tronditur Australinë këtë të mërkurë. Mediat vendase bëjnë me dije se tërmeti me madhësi 7.7 ballë goditi një zonë në juglindje të ishujve ‘Loyalty’, thellësia e tij ishte 6 milje nën sipërfaqen e oqeanit.

Ndërkohë në Australi, SHBA dhe Kanada është ngritur alarmi për një tsunami të mundshëm. Zonat e rrezikuara nga tsunami janë Kalifornia, Orgeon, Ëashington, Alaska, Kanadaja, British Columbia, Zelanda e Re, Figi dhe Samoa.

Brenda dy orëve zona është goditur nga dy tërmete të tjera me magnitudë 6 ballë.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.