Tensionohet situata në veri, shpërthime pranë komisariateve të Policisë në Zveçan dhe Mitrovicë

16/06 9:07
Credits to Apollon TV
Tensionohet situata në veri, shpërthime pranë komisariateve të Policisë në Zveçan dhe Mitrovicë

Tensionet në veri të Kosovës, vijojnë. Përgjatë mbrëmjes janë dëgjuar shpërthime në afërsi të stacioneve policore në Zveçan dhe Mitrovicën e Veriut. Ky lajm u bë me dije nga vetë zëdhënësi i Policisë së Kosovës për veriun, Veton Elshani, i cili tha se gjatë natës disa shëprthime u dëgjuan, duke thënë se me shumë mundësi bëhej fjalë për shok-bomba.

Fatmirësisht nga shpërthimet Elshani pohon se nuk ka patur persona të lënduar, por vetëm dëme materiale, kryesisht ka mbetur i dëmtuar një atomjet i Policisë.

Këto zhvillime po ndodhin në kohën kur tensionet në veriun e Kosovës, të banuar me shumicë serbe, janë rritur.

Tensionet nisën më 26 maj, kur kryetarët e rinj shqiptarë të komunave në veri, nën asistimin e Policisë së Kosovës, hynë në ndërtesat komunale, mes kundërshtimeve të serbëve lokalë.

Tensionet kulmuan më 29 maj, kur në Zveçan, protestuesit serbë u përleshën me pjesëtarët e misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR. Nga përleshjet janë lënduar dhjetëra persona nga të dyja palët.

Po ashtu, më 13 qershor, Policia e Kosovës kreu një aksion në Mitrovicë të Veriut, ku arrestoi Millun Millenkoviq. Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, tha se i arrestuari dyshohet se ka qenë një prej organizatorëve të ngjarjeve në Zveçan më 29 maj.

Një ditë pas kësaj, tre pjesëtarë të Policisë së Kosovës u arrestuan nga forcat serbe në veri të vendit, një veprim që Qeveria e Kosovës e ka cilësuar si rrëmbim.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka deklaruar një ditë më parë se asnjë ushtar dhe asnjë polic nga Serbia nuk ka hyrë përtej kufirit me Kosovën. Ai tha se policia serbe arrestoi tre policë të Kosovës 1.8 kilometra larg kufirit.

Kryeministri i Kosovës  Albin Kurti hodhi poshtë pretendimet e Serbisë, e cila tha se se policët e Kosovës kishin kaluar kufirin dhe ishin futur në territor të saj.

Gjithashtu, Qeveria e Kosovës bëri të ditur se janë shtrënguar kontrollet kufitare me Serbinë. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi se “synimi ynë është siguria, e siguria fillon te kufijtë”.

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka thënë të enjten se do t’i ftojë përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë javën e ardhshme në Bruksel, një takim urgjent për menaxhim të krizave.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.