Tensionet Kosovë-Serbi,Abazoviç: Turqia ndërmjetëse, Erdogan mund t’i ulë palët në tryezë

25/06 21:16
Credits to Apollon TV
Tensionet Kosovë-Serbi,Abazoviç: Turqia ndërmjetëse, Erdogan mund t’i ulë palët në tryezë

Turqia është bërë një “vend kyç” në Ballkanin Perëndimor dhe roli i saj ndërmjetësues midis Serbisë dhe Kosovës është shumë i rëndësishëm, tha të dielën kryeministri malazez.

“Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan është një lider që mund të bindë palët e trazuara në Ballkan që të vijnë në tryezë dhe të gjejnë zgjidhje të qëndrueshme për problemet në rajon. Unë mendoj se roli ndërmjetësues i Turqisë në tensionin midis Serbisë dhe Kosovës është shumë i rëndësishëm,” tha Dritan Abazovic për Anadolu.

Si një “superfuqi”, Turqia mban marrëdhënie miqësore me të gjithë botën, tha ai, duke shtuar se të gjithë hapat që do të ndërmarrë Turqia në diplomacinë globale janë të vlefshme si për vendet e rajonit ashtu edhe për Ballkanin.

“Shpresoj se presidenti Erdogan do të përfshihet më shumë në problemet në Ballkan. Kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme për sigurimin e paqes dhe stabilitetit në rajon”, shtoi ai.

Ai tha se Turqia ka filluar të luajë një rol efektiv në Ballkan po aq sa në BE dhe SHBA.

Duke kujtuar se Turqia ishte një nga vendet e para që njohu Malin e Zi pas fitimit të pavarësisë në vitin 2006, ai tha se marrëdhëniet midis vendeve kanë përparuar që atëherë.

Ai tha se fluturimet direkte midis vendeve jo vetëm që do të kontribuojnë në turizëm, por gjithashtu do të ofrojnë lehtësi për kompanitë turke dhe njerëzit e biznesit që duan të bëjnë biznes në Mal të Zi

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.