Të paktën 150 persona janë arrestuar mes protestave në Francë për vrasjen e një adoleshenti nga policia

29/06 8:52
Credits to Apollon TV
Të paktën 150 persona janë arrestuar mes protestave në Francë për vrasjen e një adoleshenti nga policia

Të paktën 150 persona janë arrestuar në Francë në mes të protestave të shkaktuara nga vrasja fatale e një adoleshenti nga policia.

Policia u përlesh me protestuesit gjatë natës, vetëm disa orë pasi presidenti francez Emmanuel Macron e quajti vdekjen e një shoferi transportues 17-vjeçar nga policia “të pafalshme” dhe u lut për qetësi, ndërsa drejtësia të marrë rrugën e saj.

Ishte nata e dytë e dhunës në periferinë e Parisit, Nanterre, edhe pse qeveria rriti praninë e policisë në Paris dhe qytete të tjera të mëdha, pasi vrasja shkaktoi një natë dhune të shpërndarë.

Zjarret mund të shiheshin duke u djegur në disa kryqëzime në periferi dhe protestuesit qëlluan me fishekzjarre ndaj policisë, tregoi video nga periferia.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.