Të maskuar dhe armatosur, serbët hyjnë në Kosovë dhe rrëmbejnë tre policë

14/06 15:11
Credits to Apollon TV
Të maskuar dhe armatosur, serbët hyjnë në Kosovë dhe rrëmbejnë tre policë

Tre zyrtarë të policisë së Kosovës janë rrëmbyer nga forcat serbe në veri. Lajmi është bërë me dije nga policia e Kosovës si dhe ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, ku thuhet se tre policiët ishin duke patrulluar në vijën kufitare në veri të vendit.

Sveçla me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se Serbia ka hyrë në territorin e Kosovës dhe ka arrestuar 3 policët.

“Përderisa rendi dhe ligji po zbatohet në vendin tonë, Serbia kriminale ka hyrë në territorin e Kosovës dhe ka kidnapuar 3 zyrtarë policorë të Republikës së Kosovës, në shkelje të çdo marrëveshje e kundër çdo parimi të normave ndërkombëtare.

Pa asnjë dyshim, zyrtarët tanë policorë kanë qenë të vendosur thellë brenda territorit të Republikës së Kosovës, në pikë kontroll statik, duke kryer detyrat e tyre të rregullta. Serbia po vazhdon të jetë shkaktar dhe gardian i së keqes në rajon e në Kosovë. Ne nuk zmbrapsemi para kriminelëve e terroristëve. Serbia po tregon përsëri fytyrën e saj të vërtetë dhe atë të një shteti autokrat e agresor.

Kërkojmë nga faktori ndërkombëtar të rrisë urgjentisht presionin ndaj Serbisë që jo vetëm të lirojë zyrtarët tanë policorë por edhe të ndalë provokimet e saj. Sjellje të tilla kriminale të Serbisë nuk na ndalin në rrugëtimin tonë të forcimit të sovranitetit në vend”, thuhet në postim.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.