Sulme me dronë në Moskë, mbyllen tre aeroporte

26/08 15:36
Credits to Apollon TV
Sulme me dronë në Moskë, mbyllen tre aeroporte

Kundërofensiva ukrainase i ka vënë forcat ruse nën presion në Bakhmut dhe në jug të vendit, ndërsa sulmet ruse duket se janë të përqendruara në vijën e frontit në veri-lindje të Kupyansk-Lyman. Inteligjenca e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka deklaruar në muajt e ardhshëm, komanda ruse do të intensifikojë ofensivën e saj në zonën e Kupiansk dhe Lyman.

Ministria ruse e Mbrojtjes publikoi pamje të sulmeve në Kupyansk në kuadër të asaj që e quan “operacion i posaçëm ushtarak”.

Të shtunën në mëngjes, rusët goditën një kafene në rrethin Kupyansky, duke shkaktuar të paktën dy të vdekur, tha kreu i administratës shtetërore rajonale të Kharkiv, Oleg Sinegubov.

Armiku goditi gjatë ditës një objekt civil – një kafene ku ndodheshin banorët vendas, shkruajti ai në rrjetet sociale.

Ndërkohë Mbrojtja ajrore ruse ka zmbrapsur një sulm të ri me dron në Moskë, tha kryebashkiaku i qytetit, duke detyruar një mbyllje të përkohshme të të tre aeroporteve kryesore, duke pezulluar fluturimet për më shumë se një orë gjatë të shtunës.

Ukrainasit deklarojnë gjithashtu se kanë sulmuan Krimenë e pushtuar me dronë, duke shkaktuar disa dhjetëra viktima dhe duke dëmtuar depo municioni. Por pala ruse nuk i konfirmon këto sulme

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.