Skënder Brataj: Meqënëse sezoni është mjaft i rënduar, ja se cfarë duhet të përdorni për dhimbje fyti dhe temperaturë

10/02 18:56
Credits to Apollon TV
Skënder Brataj: Meqënëse sezoni është mjaft i rënduar, ja se cfarë duhet të përdorni për dhimbje fyti dhe temperaturë

Shefi i urgjencës kombëtar Skënder Brataj jep keshillat e tij me e mire per te qetesuar fytin”Nëse qytetari do të ketë dhimbje fyti, këshillohet spraj propolis ose brufen 400- 600 ml të paktën për tre ditë, dy deri në tre herë në ditë pas ushqimit.

Nëse nuk ulet temperatura duhet të përdorim kompresa me ujë të vakët në sqetulla, në qafë, në ballë për të ulur temperaturën e brendshme të organizimit. Kjo mund te kete efekt me te shpejte.

Nëse qytetarët do të kenë diarre, pra bark, atëherë përdorin ”Loperaminë” ose ”Fustopak”. Nëse do të kenë dy ose tre dalje në banjë atëherë qytetarët duhet të marrin 2 kokrra ‘Loperaminë’ më pas nga një.

Nëse do të kenë të vjella qytetarët duhet të marrin ”Reglanë”, ”Demoprazolë”’.

Keto jane keshilla te shpejta dhe te thjeshta qe mund ti beni vete ne shtepine tuaj dhe qe duhet ti dini patjeter, pasi dhe sezoni eshte mjaft i renduar me vi. roza dhe nuk keni perse te shkoni menjehere te mjeku.

Shpërndaje

© 2021 APOLLON TV. All Rights Reserved.