“Shkumbini po sjell rrezik”, Braçe ngre alarmin: Çdo banor të largohet vetë e të largojë bagëtitë

10/01 13:49
Credits to Apollon TV
“Shkumbini po sjell rrezik”, Braçe ngre alarmin: Çdo banor të largohet vetë e të largojë bagëtitë

Numri dy i qeverisë, Erion Braçe i ka bërë thirrje banorëve të fshatrave që preken nga rrjedha e lumit Shkumbin që të marrin masa duke larguar bagëtitë. Me anë të një shkrimi në rrjete sociale, ngre alarmin se prurjet në këtë lumë po dyfishohen dhe thotë se është rrezik  për lumin që sjell deri në 800 metër kub ujë në sekondë.

Reagimi i plotë: Shkumbini po sjell rrezik! Prurjet e lumit Shkumbin prej mengjesit te sotem jane rritur me shumefish deri ne 800 meter kub uje ne sekonde! Cdo banor i Terbufit nga Cerma e Siperme ne Proshke, Pasha, Shkumbin, Sulzotaj, te largohet vete e te largoje bageti, mjete e cka tjeter nga tokat nga buza e lumit ne argjinature!

Tani! I njejti lajmerim vlen per te gjithe banoret e fshatrave buze shkumbinit nga papri ne peqin, rrogozhine! Edhe nje here; Hiqni cdo gje nga toka buze lumit deri ne argjinature tani!

Shpërndaje

© 2021 APOLLON TV. All Rights Reserved.