Rasti i parë në botë, mori vaksinën kundër Covid në janar, infermierja sjell në jetë foshnjën me antitrupa

17/03 9:02
Credits to Apollon TV

Një grua në Florida që ishte vaksinuar kundër koronavirusit, ka lindur fëmijën me antitrupa, duke u bërë kështu rasti i parë në botë.

Mjeket që e zbuluan këtë rast thanë se gruaja e kishte marrë vakinën në janar dhe se imunitetin e kishte kaluar edhe tek fëmija e saj.

Doktor Paul Gilbert dhe Chad Rudnick thanë se nëna, një punëtore e kujdesit shëndetësor në vijën e parë, mori dozën e saj të parë të vaksinës Moderna gjatë muajit janar, asokohe ishte 36 javë shtatzënë.

Pas pak javësh infermiera ka sjellë në jetë vajzën e saj që kishte antitrupa.

“Për njohuritë tona, ky është rasti i parë në botë që u raportua për një fëmijë të lindur me antitrupa pas vaksinimit të nënës”, tha Gilbert.

Shpërndaje

© 2021 APOLLON TV. All Rights Reserved.