Priten reshje intensive, njihuni me parashikimin e motit per sot

08/02 7:15
Credits to Apollon TV
Priten reshje intensive, njihuni me parashikimin e motit per sot

Moti me diell i këtyre ditëve do të pasohet nga ditë me reshje shiu dhe rrebeshe. Reshjet do të përfshijnë vendin dy ditët e para të javës me intensitet mesatar.

Në qarqet Shkodër e Gjirokastër reshjet do të arrijnë përkohësisht intensitet të lartë, raporton Shërbimi Meterologjik Ushtarak.

Ndërprje e përkohshme e tyre parashikohet ditën e mërkurë, për tu rikthyer sërish ditën e enjte me intensitet të ulët e lokalisht në formën e shtrëngatave. Në majat e maleve reshje bore.

Situatë krejtësisht e ndyshme do të vijë ditën e premte, pasi pritet depërtimi i rrymave të fohta. Këto do të sjellin mot të kthjellët por me ngrica në zonat malore e ato kodrinore.

Era, do të fryjë nga kuadrati i jugut e vrullshme përgjatë bregdetit dhe zonave luginore. Ditën e premte do të mbizotërojë erë veriore. Valëzimi këtë javë pritet të arrijë deri në forcën 6 ballë me lartësi vale deri në 2.5m në brigjet detare.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.