Prej dy ditesh nè Malishev tè Kosovès u zhvillua Edicioni i 10 -tè i festivalit folklorik ODA E LLAPUSHÈS .

10/08 17:48
Credits to Apollon TV
Prej dy ditesh nè Malishev tè Kosovès u zhvillua Edicioni i 10 -tè i festivalit folklorik ODA E LLAPUSHÈS .

Prej dy ditesh nè Malisheve tè Kosovès u zhvillua Edicioni i 10 -tè i festivalit folklorik ODA E LLAPUSHÈS .

Nè kètè festival merrnin pjesè 15 grupe folklorike nga Kosova , Maqedonia, dhe Shqipèria . Prej dy ditèsh nè skenèn e ketij festivali u ngjitèn rreth 150 artiste valltare dhe kèngetare tè ketyre trevave shqipfolese .Tè cilèt kènduan dhe interpretuan valle mè tè bukura tè krahinave tè tyre.

Ndèrkohe pjesmarrès nè kètè festival ishte edhe ansambli folklorik i kèngeve dhe valleve Vaçe Zela i Fiersheganit nè Lushnje. Ngjitja nè skenè e trupès se ketij ansambli u mirèprit me duatrotikje tè forta nga artèdashèsit tè pranishèm tè kètij festivali .Nè kètè festival asambli folklorik Vaçe Zela intepretoi vallen dyshe myzeqare ,vallen e hajdutit si dhe u kènduan 3 kènge nga kèngètarèt Servet Jeshili dhe Milto Veliu. Nè fund tè juria e ketij festivali shprehu ngushèllimet grupit te ansamblit dhe familjes se mjeshtrit tè klarinetistit te kètij grupi Fatmir Toshkollari i cili u nda nga jeta disa ditë mè parè

Per Tv Apollon Mukades Dervishi.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.