POLITIKË Përplasjet në veri të Kosovës, Xhaçka: Dhuna ndaj KFOR dhe gazetarëve e papranueshme, çtensionimi tani është vendimtar

29/05 21:23
Credits to Apollon TV
POLITIKË  Përplasjet në veri të Kosovës, Xhaçka: Dhuna ndaj KFOR dhe gazetarëve e papranueshme, çtensionimi tani është vendimtar

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka ka reaguar për situatën në veri të Kosovës dhe dhunën e protestuesve serb ndaj ushtarëve të KFOR.

Me anë të një postimi në tëitter, Xhaçka shkruan se dhuna e paprovokuar ngdaj ushtarëve të KFOR dhe gazetarëve është e papranushme dhe që duhet të ndalet menjëherë.

Ndër të tjera ajo shprehet se dialogu i lehtësuar nga BE është rruga drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe njohjes reciproke që do të sigurojë stabilitet të qëndrueshëm në rajonin tonë.

“Sulmet e dhunshme të paprovokuara kundër forcave të KFOR-it dhe shtypit janë të papranueshme dhe duhet të ndalen menjëherë. Shprehim mbështetjen tonë të plotë për KFOR-in dhe urojmë shërim të shpejtë për ushtarët e lënduar. Çtensionimi i situatës së krijuar është kyç në këtë moment.

Dialogu i ndërmjetësuar nga BE-ja është rruga drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës 🇽🇰 dhe Serbisë 🇷🇸 dhe njohjes reciproke që do të sigurojë stabilitet të qëndrueshëm në rajonin tonë., shkruan Xhaçka në postimin e tij.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.