Policia arreston Adil Alikon, dyshohet se i dha para dhe toka Henri Çilit, për të liruar nga burgu djemtë që vranë specialin e RENEAS në Lazarat

27/03 11:40
Credits to Apollon TV
Policia arreston Adil Alikon, dyshohet se i dha para dhe toka Henri Çilit, për të liruar nga burgu djemtë që vranë specialin e RENEAS në Lazarat

Adil Aliko, babai i Alban dhe Arbion Alikos, biznesmen i njohur në Gjirokastër, është arrestuar nga Policia e këtij qyteti në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Newsbomb.al mëson se Blutë e Gjirokastërs kanë bërë sot arrestimin e Adil Alikos, për një ngjarje të ndodhur muaj më parë ku u përfshi dhe botuesi Henri Çili.

Gjykata e Përmetit ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për Adil Alikon, për veprat penale “Fshehja e të ardhurave”, “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale” dhe  “Falsifikimi i dokumentave”.

Aliko është ndaluar dhe më parë nga Policia e Gjirokastrës për tentativën për të liruar nga burgu dy djemtë e tij, por është liruar. Biznesmeni dyshohet se i ka paguar qindra mijëra euro dhe sipërfaqe toke botuesit Henri Çili, që ky i fundit të ndërhynte te një magjistratë i lartë për të ndryshuar vendimin.

Arbion Aliko dënuar përjetë për vrasjen e efektivit të RENEAS Ibrahim Basha, kurse i vëllai i tij Albani, është dënuar me 17 vite e 6 muaj burg.

Në kuadër të operacionit “Mezhgorani” u arrestua dhe kunati i Henri Çilit, Gazmir Ajdinaj, avokati Ilir Korbi dhe biznesmeni i njohur Seit Fishta.

Vëllai i bashkëjetueses së Çilit, Gazmir Ajdinaj u arrestua teksa po merrte 1 milionë lekë nga Adil Aliko, babai i Arbion dhe Alban Alikos, të dënuar për vrasjen e efektivit të RENEA-s gjatë operacionit kundër kultivimit të drogës në Lazarat.

Sipas dosjes hetimore rezulton se gjatë telefonatava të përgjuara, babai i vëllezërve Aliko i ka kërkuar ndihmë për lirimin e djemve duke theksuar se i kërkonin 1 milion euro. Gazmir Ajdinaj merr përsipër që ta ndihmojë dhe ndërmjetëson një takim të Adil Alikos me Henri Çilin.

Njoftimi i Policisë Gjirokastër:

Vijon operacioni “Mezhgorani”, vihet në pranga një person i shpallur në kërkim.

Në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim në kuadër të operacionit policor “Mezhgorani”, i finalizuar në muajin shkurt të vitit 2020, u ndalua një prej personave të shpallur në kërkim për veprat penale “Fshehja e të ardhurave”, “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale” dhe “Falsifikimi i dokumentave”.

Nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Gjirokastër u kap dhe u ndalua shtetasi A. A., 52 vjeç, banues në Lazarat, Gjirokastër, për të cilin Gjykata e Rrethit Gjyqësor Përmet ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Fshehja e të ardhurave”, “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale” dhe  “Falsifikimi i dokumentave”.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, për veprime të mëtejshme hetimore.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.