Pas tërmetit në Kroaci, termocentrali bërthamor pezullon aktivitetin

29/12 15:08
Credits to Apollon TV
Pas tërmetit në Kroaci, termocentrali bërthamor pezullon aktivitetin

Centrali bërthamor i Sllovenisë, Kërshko, u mbyll menjëherë pas tërmetit me madhësi 6,3 ballë Rihter që goditi Kroacinë.

Sipas agjencisë sllovene të lajmeve, STA, kjo është një procedurë normale në rastet e tërmeteve të forta.

Kujtojmë që pak më parë Kroacia u godit nga një tërmet 6,3 ballë të shkallës Rihter. Tërmeti u ndje edhe në Itali, Serbi dhe Bosnje-Hercegovinë. Edhe Sllovenia u godit nga një tërmet 5,2 ballë Rihter.

Deri më tani ka humbur jetën një fëmijë, ndërsa dyshohet për shumë të plagosur. Forcat e kërkim-shpëtimit vijojnë punën për të ndihmuar qytetarët e mbetur nën rrënoja.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.