Operacion anti-drogë në disa qytete/ Goditen katër grupe kriminale, 45 persona të arrestuar, sekuestrohen kokainë, armë dhe para

29/06 11:53
Credits to Apollon TV
Operacion anti-drogë në disa qytete/ Goditen katër grupe kriminale, 45 persona të arrestuar, sekuestrohen kokainë, armë dhe para

Një operacion antidroge është zhvilluar në orët e para të mëngjesit të sotëm në qarkun e  Elbasanit, ku është  shtrirë në Cërrik, Belsh, Librazhd dhe Pogradec.

Gjatë një deklarate për mediet, Policia e Elbasanit bëri të ditur se janë arrestuar 45 persona dhe 7 të tjerë janë shpallur në kërkim.Mes të arrestuarve janë anëtarë dhe drejtues të grupeve kriminale, biznesmenë, të cilët janë prangosur me urdhër të Prokurorisë.

Si rezultat i këtij aksioni janë sekuestruar , lëndë narkotike të llojeve të ndryshme, një armë zjarri  tip automatik, 51 milion lekë, 15 mijë euro dhe disa franga zvicerane.

Sipas policisë, nga hetimet tremujore është zbuluar se grupet kriminale në fushën e shpërndarjes së lëndëve narkotike kishin ndarë territorin ku vepronin në zona të ndryshme.

Deklarat e Policisë:

45 persona janë arrestuar nga policia ndërkohë që 7 të tjerë janë shpallur në kërkim gjatë operacionit të finalizuar në orët e para të mëngjesit të sotëm në Elbasan dhe disa qytete të tjera përrreth.

“Për një periudhë hetimore strukturat hetimore kanë analizuar detajet e mbledhura nga inteligjenca për një shtrirje kohore prej disa vitesh. Janë administruar në vazhdimësi incidiet dhe provat e reja që siguroheshin.  U bë e mundur dokumenti i përfshirjes në aktivitet kriminal të 52 personave për trafik dhe shitje të lëndëve narkotike. Drejtuesi i prokurorisë Elbasan ka nxjerrë 52 urdhra ndalimi që janë ekzekutuar mëngjesin e sotëm.

Gjatë operacionit të sotëm  në disa qytete u angazhuan 4902 punonjës policie, u kontrolluan 52 banesa, 18 lokale. Janë ndaluar 45 shtetas dhe 7 të tjerë janë shpallur në kërkim.

Gjatë kontrolleve policia ka gjetur 1 kg e 311 gram kokainë, 86 gram heroinë, 1 kg kanabis, mijëra doza kokainë, heroinë, kanabis të sekuestruara gjatë hetimit, një armë zjarri, sasi municioni luftarak si një shumë monetare 51 mln lekë, 15 mijë euro dhe një sasi frangash zviceriane. Janë proceduar 29 shtetas të tjerë. Këta shtetas ushtronin veprimtari kriminale në shitjen dhe prodhimin  el ëndëve narkotike.

Ata kishin ndarë zonat e influencës ku ushtronin aktivitetin kriminal, 11 prej tyre kanë qenë të dënuar në fushën e lëndëve narkotike, 15 të tjerë për vepra të tjera penale. 10 shtetas janë pjesë e grupeve kriminale. Është goditur plotësisht një grup kriminal dhe janë goditur pjesërisht tre grupe të tjera kriminale”, deklaroi policia.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.