Nuk ka treg ,fermeret ne Suk1,Roskovec hedhin posht prodhimet bujqesore

16/01 16:09
Credits to Apollon TV

Dhjetra fermere te njesise asministrative Strum , Roskovec kane hedhur poshte produktet bujqesore kryesisht domate te serave. 

Mungesa e tregut dhe periudha e gjate e pritjes se domates ne sera ka sjelle uljen e cilesise se kesaj kulture dhe per rrjedhoje fermeri eshte detyruar te hedhi posht mundin e tyre.

Konkretisht kane qene fermeret e Sukut1 qe vetem ne keto dite kane hedhur poshte tonelata me domate te serave

Sipas fermereve mundi dhe shpenzimet e larta qe kerkojne serat , te shtosh dhe pandemine dhe mungesen e fuqise blerese ,e bejne edhe me te pasigurte kultivimin e domates se seres apo kulturave te tjera . 

Perpos situates se veshtire ku ndodhen fermeret mungesa e nderhyrjes se strukturave vendore dhe qeveritare i japin nje goditje te rende ekonomise se tyre edhe ne prespektive

Shpërndaje

© 2021 APOLLON TV. All Rights Reserved.