Norvegji/ Humbin jetën 23 persona pasi u vaksinuan, ja cilat ishin simptomat që u shfaqën pas vaksinës

14/01 20:06
Credits to Apollon TV
Norvegji/ Humbin jetën 23 persona pasi u vaksinuan, ja cilat ishin simptomat që u shfaqën pas vaksinës

Që nga 27 dhjetori kur ka nisur vaksinimi në Norvegji kanë humbur jetën 23 persona pasi janë vaksinuar, raporton Agjencia Kombëtare e Ilaçeve.

Jemi informuar për 23 fatalitet pas vaksinimit. Për momentin, 13 prej tyre janë ekzaminuar”, thuhet në njoftim, citon Norëay Today. 

“Këto të dhëna mund të tregojnë se simptomat e zakonshme të shkaktuara nga vaksinat, të tilla si ethe dhe të përziera, mund të çojnë në vdekjen e disa njerëzve të moshuar e me shëndet të dobët,” shprehet mjeku Sigurd Hortemu.

Vaksinimi nga vaksina e prodhuar nga kompania amerikane Pfizer dhe gjermane BioNtech ka nisur në Norvegji më 27 dhjetor 2020.

Ndërsa më 12 janar nisi marrja e vaksinën edhe nga komoania Moderna.

Deri më tani në Norvegji janë vaksinuar 21,000 njerëz me vaksinën Pfizer-BioNtech.

Të parët që u vaksinuan ishin të moshuarit që jetonin në shtëpitë e pleqve në Oslo. 

Në fillim të vitit, u bë e njohur se tre njerëz që jetonin në zona të ndryshme të cilët ishin vaksinuar vdiqën, por vdekjet e tyre mund të mos lidhen me vaksinimin dhe këto raste po hetohen./Fax

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.