Nje fshat plot mbrekulli nga Zoti por I lene ne harrese nga investimet e institucioneve perkatese

03/01 11:39
Credits to Apollon TV
Nje fshat plot mbrekulli nga Zoti por I lene ne harrese nga investimet e institucioneve perkatese

Nje fshat plot mbrekulli nga Zoti por I lene ne harrese nga investimet e institucioneve perkatese , ndersa njerezit qe jetojne aty, jetojne dhe investojne me te ardhurat e tyre vetem  qe te mos braktisin vendin .
 
 
 Ky eshte fshati Drenije i cili I perket 3 bashkive, Mallakaster, Patos dhe Roskovec.Cdo fshat qe e kufizon ka investime, ndersa Drenija nga viti ne vit po  ngjason me nje  Ishull, ndonese nuk ka asnje lidhje me detin.Vizitoret ne kete fshat jane te shumte pasi ne kete fshat ndodhet edhe nje Mekam baba Rrapoja ,ku cdo  te hene dhe te premte prêt besimtare nga cdo qytet I Shqiperise .
 
 
Banoret shprehen:
 
Rruget qe lidhin keto 70 banesa te ketij fshati me pjesen tjeter te zones jane te pakalueshme, sidomos ne stinen e dimrit.Ndonese ndodhet vetem 4 km larg fshatit Vlosh ku kamera e Fax News pershkoj , ky fshat te jep pershtypjen  teresisht te izoluar. 100 familjet e ketij fshati e kane te pamundur jetesen vetem per shkak te mungeses se rruges ,pasi shkolla dhe qendra shendetsore jane ne sherbim te komunitetit .Banoret fermere te mbetur merren me kulturen e ullirit por edhe transportimi i produkteve bujqesore eshte i pamundur si pasoje e mungeses se rruges.
 
Ndersa banorja me e moshuar 85-vjeçarja Liri Bengaj, ose nene  Pashakua sic e therrasin banoret, ka mbi  60 vite  e martuar ne kete fshat dhe thote se per  dekada ketu nuk eshte bere  asnje investim.
 
Rruga e prishur eshte nje rrezik  edhe per nxenesit, te cilet duhet ta përshkojne ate çdo dite per te  shkuar ne shkolle ,madje ne ditet me shi, pjesa me e madhe nuk e frekuentojne, ndersa te tjeret transportohen nga prinderit me kafshe.
Megjithese kane kerkuar ndihme ne cdo  Bashki por  banoret e fshatit Drenije vazhdojne te  mbyllin edhe nje vit te izoluar jo nga pandemia por nga mungesa e infrastructures rrugore.
 
Siguria Enver Hoxhes dhe bolleku I Sali Berishes nuk vjen me ……me kete thenie e mbyllim imazhin e ketij fshati me njerez te begati qe I do zoti dhe jo Robi ….

Ndiqni Intervistat 👇

Shpërndaje

© 2021 APOLLON TV. All Rights Reserved.