Një bombë në një tubim politik në veriperëndim të Pakistanit vret të paktën 35 persona dhe plagos më shumë se 100

30/07 15:57
Credits to Apollon TV
Një bombë në një tubim politik në veriperëndim të Pakistanit vret të paktën 35 persona dhe plagos më shumë se 100

KHAR, Pakistan (AP) – Një bombë e fuqishme shpërtheu në një tubim nga mbështetësit e një kleriku të linjës së ashpër dhe lideri politik në distriktin veriperëndimor të vendit Bajur që kufizohet me Afganistanin të dielën, thanë policia dhe zyrtarët shëndetësorë.  Të paktën 35 persona u vranë dhe më shumë se 100 u plagosën.

Oficeri i lartë i policisë Nazir Khan tha se konventa e punëtorëve e partisë Jamiat Ulema Islam e Maulana Fazlur Rehman po zhvillohej në periferi të Khar, kryeqyteti i distriktit Bajur, kur ndodhi shpërthimi.

Fillimisht policia tha se 10 persona u vranë, por më vonë trupa të tjerë u transferuan në një spital duke e çuar numrin e të vdekurve në 35. Ai tha se disa nga të plagosurit u dërguan në spitalin kryesor të qytetit në gjendje kritike dhe numri i të vdekurve mund të rritet.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.