Nis vaksinimi në Britani, 90-vjeçarja personi i parë në botë që vaksinohet kundër Covid-19

08/12 9:20
Credits to Apollon TV
Nis vaksinimi në Britani, 90-vjeçarja personi i parë në botë që vaksinohet kundër Covid-19

Një grua 90-vjeçe është personi i parë në botë që është vaksinuar kundër Covid në Mbretërinë e Bashkuar.

Margaret Keenan, e cila mbush 91 vjeç javën e ardhshme, tha se kjo ishte dhurata më e mirë për të.

“Ndihem kaq e privilegjuar që jam personi i parë i vaksinuar kundër Covid-19, është dhurata më e mirë për ditëlindjen sepse do të thotë që më në fund mund të kaloj kohë me familjen dhe miqtë e mi në vitin e ri pasi isha vetëm për pjesën më të madhe të vitit,” tha Keenan.

Ajo është e para që ka marrë vaskinën anti-Covid, Pfizer, nga 800.000 doza që do të jenë në dispozicion deri në javën e ardhshme.

Në Britani do të vaksinohen të gjithë personat mbi moshën 80-vjeç, ata të kujdesit social dhe shëndetësor.

Shpërndaje

© 2021 APOLLON TV. All Rights Reserved.