Nis test i shpejt per bluzat e bardha ne Fier

13/12 11:02
Credits to Apollon TV

Ka nisur prej dites se djeshme test i shpejte per mjek infermier e sanitar te sistemit shendetesore ne Fier.

Fillimisht testi ka nisur prej urgjences se Spitalit Fier ku dhe stafi mjekesor , infermier e sanitar jane ne kontaktin e pare me rastet emergjente dhe me pacientet. Mesohet se ne keto dy dite jane kryer testime ne Spitalin Fier Pediatri dhe Ne stafin e Maternitetit. 


Testi është specifik dhe e barazon me PCR-në (tamponin), nëse ai është pozitiv, është vërtetë pozitiv, na jep përgjigje brenda 30 minutave dhe kjo lehtëson shumë në përgjigjen ndaj personave, por lehtëson edhe hetimin epidemiologjik në kohë reale

Shpërndaje

TË NGJASHME

© 2021 APOLLON TV. All Rights Reserved.