Komiteti Kombëtar i Imunizimit merr vendimin: Të vijojë procesi i vaksinimit me AstraZenecën

16/03 20:31
Credits to Apollon TV

Procesi i vaksinimit me vaksinën AstraZeneca do të vijojë. Ky është vendimi i Komitetit Kombëtar të Imunizimit, pas mbledhjes së zhvilluar ditën e sotme. Mësohet se Komiteti do të mblidhet sërish për çdo zhvillim në lidhje me procesin e vaksinimit.

Kujtojmë së në vendin tonë vijon që prej ditës së shtunë vaksinimi i mësuesve dhe pedagogëve me vaksinën AstraZeneca, që pas mbërritjes së  38.400 dozave  nga platforma COVAX.

Ditën e sotme kreu i qeverisë ndoqi vetë nga afër procesin në Durrës, i shoqëruar nga ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu dhe doktoreshë Silva Bino, e cila tregoi  se ka pasur një lloj hezitimi nga mësuesit.

Rama tha se do të presin vendimin e OBSH dhe EMA në lidhje me pezullimin e vaksinës, por për momentin nuk ka asnjë arsye shkencore për ndalimin e AstraZenecës.

Shpërndaje

© 2021 APOLLON TV. All Rights Reserved.