Kapet 3.8 ton kokainë në Spanjë, 9 të arrestuar

07/07 21:34
Credits to Apollon TV
Kapet 3.8 ton kokainë në Spanjë, 9 të arrestuar

Policia spanjolle njoftoi të premten se kishte shkatërruar një bandë kriminale britanike të përfshirë në kontrabandën e sasive të mëdha të kokainës në Evropë me anije luksoze. 9 britanikë u arrestuan dhe u sekuestruan 3.8 ton kokainë, sipas një deklarate të policisë spanjolle.

Operacioni u krye në provincën spanjolle të Malaga dhe në Mbretërinë e Bashkuar, në bashkëpunim me Agjencinë Kombëtare Britanike të Krimit. Vlera e kokainës në rrugë është 188 milionë euro (afërsisht 204 milionë dollarë).

Policia sekuestroi gjithashtu dy varka luksoze argëtimi, një automjet dhe “një numër të madh telefonash celularë”, thuhet në deklaratë.

Banda e dyshuar kriminale vepronte ndryshe nga shumë kontrabandistë të tjerë të kokainës, të cilët shpesh maskojnë drogën në ngarkesat e mallrave.

Në vend të kësaj, kjo organizatë supozohet se u takua me anije tregtare më të mëdha që vinin nga Amerika e Jugut në brigjet jugore. Gjatë takimit, anija më e madhe do të hidhte kokainën në det në kontejnerë lundrues të papërshkueshëm nga uji.

Sipas deklaratës së policisë, anëtarët e bandës britanike thjesht do të kapnin drogën nga deti dhe do të ktheheshin në një port spanjoll me varkat e tyre luksoze.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.