Izrael, vaksinohen 100 000 njerëz, vdes një 75-vjeçar pas vaksinimit

28/12 21:24
Credits to Apollon TV
Izrael, vaksinohen 100 000 njerëz, vdes një 75-vjeçar pas vaksinimit

Fushata e vaksinimit e Izraelit vazhdon me më shumë se 100,000 njerëz të vaksinuar deri më.

Ndërkohë, një 75-vjeçar vdiq nga një sulm në zemër pasi iu dha vaksina anti-Covid Pfizer.

Ministria e Shëndetësisë e Shtetit Hebre specifikon se personi i moshuar vuante nga zemra dhe sëmundja onkologjike dhe nuk u gjet asnjë lidhje midis incidentit e vaksinës.

Autoritetet kanë ngritur një komision të posaçëm për hetuar incidentin.

Meqenëse ekspertët nuk kanë zbuluar ndonjë provë tjetër që krijon komplikime vdekjeprurëse, qeveria izraelite konfirmon vazhdimin e fushatave të vaksinimit për popullatën.

Më shumë se 100,000 Izraelitë janë të vaksinuar kundër koronavirusit.

Raportet dhe mediat lokale bëjnë me dije se Kryeministri Benjamin Netanyahu deklaron se shteti hebre “do të jetë i pari që do të dalë” nga pandemia.

Rreth 25,000 Izraelitë pritet të marrin vaksinimin COVID-19 falë Fondit Shëndetësor Maccabi, u tha nga shërbimi shëndetësor në një deklaratë të marrë.

Kjo e çon numrin e izraelitëve të vaksinuar kundër koronavirusit të ri deri më tani në mbi 100,000.

Izraeli ka bërë vaksinimin masiv nga 20 dhjetori, duke filluar me stafin mjekësor dhe si dhe studentët e mjekësisë e zyrtarët qeveritarë.

Faza e dytë është vaksinimi i qytetarëve mbi moshën 60 vjeç dhe ata në grupin e rrezikut të lartë për shëndetin.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.