Iu prezantuan si zyrtarë të lartë për t’i zhvatur mijëra euro biznesmenit nga Tirana, arrestohen 3 persona, në kërkim “koka” e grupit (EMRI)

04/08 10:34
Credits to Apollon TV
Iu prezantuan si zyrtarë të lartë për t’i zhvatur mijëra euro biznesmenit nga Tirana, arrestohen 3 persona, në kërkim “koka” e grupit (EMRI)

Policia e Tiranës ka vënë në pranga tre persona, pasi tentuan të përfitonin një shumë të madhe parash nga një biznesmen, përmes mashtrimit.

Sipas njoftimit të uniformave blu bëhet me dije se shtetasit A. R., 34 vjeç, banues në Librazhd, G. Ç., 41 vjeç, banues në Skrapar, dhe Q. V., 22 vjeç, banues në Kukës, tentuat të mashtrojnë një biznesmen. Mësohet se ata iu prezantuan këtij shtetasi si zyrtare të lartë të insitucioneve, me emra të ndryshme, në mënyrë që të përfitonin prej tij shumën 35 000 euro.

Gjithashtu, në kuadër të këtij operacioni është shpallur në kërkim edhe Florian Gjergji, i dyshuar si organizator i kësaj skeme mashtrimi.

Në vijim policia në cilësinë e provës materiale sekuestroi 2 automjete dhe 5 aparate celulare. Ndërkohë, materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme procedurale.

Njoftimi i plotë:

DVP Tiranë/Finalizohet operacioni policor i koduar “Replay”

Operacioni u zhvillua nga Seksioni për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare, në bashkëpunim me Sektorin e Forcës së Posaçme Operacionale të DVP Tiranë dhe Stacionin e Policisë Farkë, në drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë.     

Tentuan të përfitonin një shumë të madhe parash, nëpërmjet mashtrimit, nga një shtetas (biznesmen), duke u prezantuar si zyrtarë të lartë të institucioneve, vihen në pranga 3 shtetas. 

Shpallet në kërkim një 40-vjeçar, i dyshuar si organizator i kësaj skeme mashtrimi.  

Sekuestrohen 2 automjete dhe 5 aparate celulare të autorëve të dyshuar.  

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare, në bashkëpunim me Sektorin e Forcës së Posaçme Operacionale të DVP Tiranë dhe Stacionin e Policisë Farkë, në vijim të punës për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e krimeve ekonomike, , në drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Replay”, për identifikimin, kapjen dhe vënien në pranga të disa shtetasve të cilët në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kishin tentuar të mashtronin një biznesmen, për të përfituar shumën 35 000 euro.   

Si rezultat i këtij operacioni u bë arrestimi për veprën penale “Mashtrimi”, i shtetasve A. R., 34 vjeç, banues në Librazhd, G. Ç., 41 vjeç, banues në Skrapar, dhe Q. V., 22 vjeç, banues në Kukës.  

Këta shtetas kanë tentuar të mashtrojnë një shtetas (biznesmen), për të përfituar shumën 35 000 euro, duke u prezantuar si zyrtarë të lartë të institucioneve, me emra të ndryshëm.     

Në vijim të veprimeve u shpall në kërkim shtetasi F. Gj., 40 vjeç, i dyshuar si organizator i kësaj skeme mashtrimi. Vijon puna për kapjen e shtetasit F. Gj.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 2 automjete dhe 5 aparate celulare.  

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme procedurale.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.