“I alarmuar për situatën në veri”, Kurti i përgjigjet Borrell: Dezinformim i rrezikshëm! Përhapja e panikut ndez më shumë tensionet

23/06 23:14
Credits to Apollon TV
“I alarmuar për situatën në veri”, Kurti i përgjigjet Borrell: Dezinformim i rrezikshëm! Përhapja e panikut ndez më shumë tensionet

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti i është përgjigjur deklaratave te shefit për politikë të jashtme të BE-së, Josep Borrell, i cili tha se “ndihet i alarmuar” për arrestimet e serbëve në veri dhe për marshimin e ushtrisë në Mitrovicën e Jugut.

Kurti thotë se ky është “dezinformimi i rrezikshëm dhe i papranueshëm” që ndez tensionet dhe nuk i shërben qetësimit të situatës në veri.

Përmes një postimi në Tëitter, ai sqaron se stërvitja e FSK-së është një aktivitet rutinë, i planifikuar çdo vit dhe për këtë është në dijeni të plotë edhe KFOR.

“Stërvitjet e sotme të Regjimentit të 3-të të FSK-së në Mitrovicën Jugore janë një aktivitet rutinë, i planifikuar çdo vit, për të cilin KFOR-i ishte plotësisht i informuar. Ai përbëhej nga 215 ushtarë që shkonin nga garnizoni “Minatori” në Frashër dhe ktheheshin. Dezinformimi është i rrezikshëm dhe i papranueshëm.

Bazuar në prova të shumta dhe në përputhje me Kodin e Procedurës Penale dhe të drejtat e procesit të rregullt ligjor, policia arrestoi një person në Mitrovicën e veriut për sulmin ndaj ushtarëve të @NATO_KFOR-it në Zveçan më 29 maj. Si kryeministër i një shteti demokratik, nuk kam asnjë përfshirje në hetimet dhe arrestimet.

Përhapja e panikut dhe pretendimeve të rreme vetëm ndez tensionet dhe ndihmon ata që kërkojnë t’i përshkallëzojnë ato. Një thirrje për të gjithë: ju lutemi konfirmoni burimet tuaja dhe prisni informacione zyrtare nga institucionet e Kosovës përpara se të vendosni të angazhoheni publikisht në transmetimin e lajmeve ose parashikimin e ngjarjeve”, shkruan Kurti në Twitter.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.