Humb jeten 51 vjecari nga FIERI,nuk i mbijetoj plageve nga shperthimi i tubacionit ne Ballsh

30/05 21:05
Credits to Apollon TV
Humb jeten 51 vjecari nga FIERI,nuk i mbijetoj plageve nga shperthimi i tubacionit ne Ballsh

Humb jeten pas 27 ditesh Viktor Ballaj 51 vjecari punetor i kompanise private te naftes ne Ballsh,nuk i mbijetoj dot plageve te marra nga djegia qe ju shkaktua nga marrja flake e nje tubacioni ne dekantimin e naftes.

Ngjarja ndodhi mengjesin e 3 marsit 2021.

Ngjarje e rende ndodhi ne vendin e quajtur Qafa e Kashit ku operon nje firme private nafte .

Kemi raportur qe tek ky pus nafte ka marre flake nje tubacion dhe per pasoje punetori Ballaj i cili ishte i vetem aty , pesoj djegie te shumta ,pas mjekimit ne Fier u nis per Tirane.

Pas incidentit u arrestua shefi teknik Erion Alushaj i cili pas 3 ditesh ,daten 7 mars u njoh nga gjykata Fier me masen

” Detyrim paraqitje per shefin e sigurimit teknik “Erion Alushaj.

Gjykata e Fierit vendosi masen e sigurise deryrim paraqitjeje per Shefin e sigurimit teknik Erion Alushaj, shef prane sektorit te dekantimit ne nje kompani nafte ,njeheresh pergjegjes edhe per punetorin qe mbeti i djegur e tashme humbi jeten Viktor Ballaj.

Ato dite raportuam se ne fshatin Kash ne Mallakaster mori flak nje tubacion dhe pas shperthimit te nje pompe centrifugale ne sektorin e dekantimit te kompanise se naftes u demtua me djegie operatori i prodhimit Viktor Ballaj 50 vjec .

40 vjecari Erion Alushaj u akuzua per vepren penale shkelja e rregullave te mbrojtjes ne pune pasi nuk kishte marre masa per sigurine teknike .

Ato dite edhe banoret e zones u shprehen se degjuan zhurma dhe ndjehen te kercenuar qe jetojne aq prane puseve te naftes pa asgje mase mbrojtese per jeten .

Shpërndaje

© 2021 APOLLON TV. All Rights Reserved.