Hidhnin në treg para të falsifikuara, prangosen 7 persona, mes tyre dhe 50-vjeçari nga Fieri, gjatë operacionit sekuestrohen dhe 1.5 milion lekë të tjera (Qytetet ku vepronin)

16/03 8:18
Credits to Apollon TV

7 persona kanë rënë në prangat e Policisë së Elbasanit pasi falsifikonin para dhe më pas i hidhnin ato në treg, në disa qytete të vendit tonë. Gjatë operacionit, policia ka sekuestruar dhe 158 mijë lekë të reja, të dyshuara të falsifikuara. 

Në pranga kanë rënë: A. V., 50 vjeç, banues në Fier, B. M., 56 vjeç dhe  I. H., 32 vjeçe, banuese nê Librazhd  – R. K., 48 vjeç,  D. A., 20 vjeç dhe  A. T., 30 vjeç, banues në Elbasan – dhe I. Ç., 27 vjeç, banues në Krujë.

Këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, gjatë një periudhe kohore disamujore, kanë hedhur në treg dhe kanë përdorur kartëmonedha të prerjeve të ndryshme të dyshuara si të falsifikuara, në disa qytete, si Elbasan, Tiranë, Krujë, Fier etj.

Gjatë operacionit, këtyre shtetasve u janë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provave: 158.000 lekë shqiptare të dyshuara si të falsifikuara, 9 aparate celular edhe 2 automjete.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, për veprën penale “Falsifikimi i monedhave” kryer në bashkëpunim.

Shpërndaje

© 2021 APOLLON TV. All Rights Reserved.