Gjendje e frikshme pandemie në Evropë, vala e tretë e COVID-19 bën namin. Franca vendos bllokimin e tretë radhazi, shëndetësia gjermane në ngërç

08/04 5:06
Credits to Apollon TV
Gjendje e frikshme pandemie në Evropë, vala e tretë e COVID-19 bën namin. Franca vendos bllokimin e tretë radhazi, shëndetësia gjermane në ngërç

Më shumë se një vit pas fillimit të pandemisë, Evropa po përballet me një pranverë të zymtë. Infeksionet nga virusi Covid-19, shtrimet në spital dhe vdekjet po rriten në shumë vende ndërsa kontinenti përballet me një variant më infektiv, një mungesë vaksinash dhe lodhje publike me bllokime.

Në Francë “epidemia po përhapet shpejt dhe po përhapet kudo”, tha kryeministri Jean Castex të enjten në parlament pasi Presidenti Emmanuel Macron njoftoi bllokimin e tretë në të gjithë vendin, i cili përfshin kufizime të udhëtimit dhe mbyllje të shkollave dhe zgjat një shtetrrethim nga ora 7 pasdite – 6 e mëngjesit.

Në dy javë, tha Castex, numri i rasteve të reja të regjistruara në Francë ishte rritur 55 përqind në rreth 38,000 në ditë. Kjo rritje dy javore krahasohet me një rritje prej 95 përqind në Belgjikë dhe 48 përqind në Hollandë në një kornizë të ngjashme kohore; në Gjermani, ato janë rritur 75 përqind. Një pjesë e kësaj rritje pasqyron një zgjerim të testimit.

Rritja e fundit pandemike në Evropë, e shkaktuar nga përhapja e llojit tani dominues B.1.1.7 të virusit i shënuar për herë të parë në Angli, shpesh quhet një “valë e tretë”, por e vërejtur në të gjithë kontinentin në tërësi është më shumë një det i hutuar në të cilin disa epidemi kombëtare po përkeqësohen, disa po arrijnë kulmin dhe të tjerët po bien.

Në Gjermani, kombi më i populluar i BE-së, “që nga mesi i Marsit rreth 1000 pacientë të tjerë të ICU kanë zbritur në spital”, tha Christian Karagiannidis i Shoqatës Ndër-Disiplinore të vendit për Kujdesin Intensiv dhe Mjekësinë e Urgjencës. Nëse gjërat vazhdojnë me këtë ritëm, ai tha, “ne do të kemi arritur kufijtë e kapacitetit tonë të rregullt në më pak se katër javë”.

Me njerëzit e moshuar që kanë përparësi për vaksinat, nuk janë më vetëm të moshuarit që po luftojnë për jetën e tyre në njësitë e kujdesit intensiv në të gjithë Evropën. “Tani janë pacientë të moshës së mesme dhe gjithashtu më të rinj që duhet të ajrosen,” tha Kancelarja Angela Merkel në një podcast të Premten.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.