FOTO/ Si asnjëherë më parë rrugët e Londrës u boshatisën, pas kufizimeve nga qeveria qytetarët nxituan të merrnin biletat e fundit të udhëtimeve

21/12 16:12
Credits to Apollon TV
FOTO/ Si asnjëherë më parë rrugët e Londrës u boshatisën, pas kufizimeve nga qeveria qytetarët nxituan të merrnin biletat e fundit të udhëtimeve

Rrugët e Londrës u boshatisën pasi mijëra njerëz u larguan nga kryeqyteti gjatë fundjavës.

Rrugët e gjata të cilat zakonisht mbusheshin me blerës për Krishtlindje tashmë janë bosh.

Oxford Street dhe Regents Street ishin kryesisht të shkreta këtë mëngjes dhe shumica e dyqaneve dhe restoranteve u mbyllën në qendrat më të mëdha tregtare të Londrës në atë që zakonisht do të ishte një nga javët më të ngarkuara të vitit. 

Kjo vjen pas një eksodi masiv të kryeqytetit të Shtunën në mbrëmje dhe të Dielën në mëngjes ndërsa Qeveria ndaloi udhëtimin gjatë Krishtlindjeve dhe njerëzit nxituan të rezervonin biletat e tyre 48-orëshe të fluturimeve nga Britania në Irlandë.

Qeveria Irlandeze i dha dritën jeshile një fluturimi të minutës së fundit, të përshkruar si një “mrekulli të Krishtlindjes” nga një udhëtar.

Kufizimet që u vendosën nga disa vende evropiane kanë bërë që njerëzit të nxitojnë për të prerë biletat në mënyrë që t’i kalonin festat afër familjeve të tyre.

Varianti i ri i virusit, që u zbulua në Angli është potencialisht 70 për qind më i transmetueshëm.

“Pasagjerëve që po planifikonin të udhëtonin për Krishtlindje të cilët kanë anuluar planet e tyre do t’u kthehen rezervimet e trenave dhe trainerëve”,- ka njoftuar qeveria britanike.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.