Ekstradohet nga Greqia, një shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar shtetasi shqiptar Ç. B., 53 vjeç, banues në Gjirokastër, për trafikim të lëndëve narkotike.

21/07 15:36
Credits to Apollon TV
Ekstradohet nga Greqia, një shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar shtetasi shqiptar Ç. B., 53 vjeç, banues në Gjirokastër, për trafikim të lëndëve narkotike.

 

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim në bazë të vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda Tiranë, e cila në vitin 2017 i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike”. Ky shtetas, në bashkëpunim me shtetas të tjerë, bënte furnizimin me lëndë narkotike në Lazarat, me qëllim trafikimi drejt Italisë.

Në kuadër të bashkëpunimit dhe shkëmbimit të informacionit janë marrë informacione nga Interpol Athina, se ky shtetas po vuante dënimin në një burg në Greqi, për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike”, caktuar nga Gjykata e Janinës, me vendimin e datës 14.09.2018. Në përfundim të vuajtjes së dënimit u bë arrestimi provizor i shtetasit Ç. B., me qëllim ekstradimi drejt vendit tonë.

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tiranës me Interpol Athinën u bë i mundur ekstradimi i tij nga Greqia drejt vendit tonë.

Shpërndaje

© 2021 APOLLON TV. All Rights Reserved.