Dy fjalë për apoteozën e Ramës”, Berisha pas ikjes së Yuri Kim: Ambasadorja që gënjeu më shumë shqiptarët

28/06 18:18
Credits to Apollon TV
Dy fjalë për apoteozën e Ramës”, Berisha pas ikjes së Yuri Kim: Ambasadorja që gënjeu më shumë shqiptarët

Ish-kryeministri Sali Berisha ka shkruar gjerë e gjatë për rrugëtimin e ambasadores së SHBA-së Yuri Kim, në vendin tonë. Për Berishën, Yuri Kim ka qenë avokatja e Edi Ramës dhe personi i cili me qëndrimet e saj prej guvernatoreje dhe antiopozitare dëmtoi reputacionin e Shqipërisë dhe shkeli me dhjetëra herë “Konventën e Vienës” për interesat e kryeministrit.

Në postimin në “Facebook”, ish-kryeministrit thotë se Yuri Kim është ambasadorja që në 32 vite gënjeu më shumë shqiptarët  se çdo ambasador tjetër dhe mbajti qëndrime kundër opozitës dhe fjalës së lirë.

Në reagimin e tij, Berisha ka përmendur edhe çështjen McGonigal, udhëtimin e tij në Shqipëri dhe faktin që ky skandali ndodhi gjatë mandatit të Yuri Kim në vendin tonë. Sipas liderit demokrat ambasadorja Kim nuk ka reaguar për asnjë skandal të qeverisë së Edi Ramës dhe se është përpjekur në mënyrë antikueshtetuese që të emëronte kryetarin e Partisë Demokratike duke përdorur kërcënime të hapura ndaj anëtarëve të kësaj force politike dhe duke mbështetur Lulzim Bashën, personin që sipas tij u akuzua drejt nga komuniteti inteligjent i SHBA-së se ka pranuar 500 mijë dollarë nga Rusia.

Ky reagim i Berishës ka ardhur pas mesazhit të lamtumirës së kryeministrit Edi Rama  për Yuri Kim. Në mesazhin e tij Rama falenderoi ambasadoren për punën e palodhur në vendin tonë si dhe i dorëzoi asaj Yllin e Madh të Mirënjohjes Publike, për sa shumë e deshi Shqipërinë.

Postimi i plotë i Berishës:

Dy fjalë për apoteozën e Ramës për ish Ambasadoren Yuri Kim.

Të dashur miq, Edi Rama i kushton sot një lirikë politike, apoteozë të vërtetë, ambasadores Yuri Kim, e cila gjatë qëndrimit të saj në Tiranë u soll mbështetëse e fuqishme e tij dhe siç vlerësuan media, anaslistë dhe politikanë, si sekretare e Partisë Socialiste, por dhe si një armike ideologjike e opozitës konservatore. Ajo sinkronizoi me Edi Ramën dhe qeverinë e tij sulmet e panumërta ndaj opozitës, përpjekjet antidemokratike të tij për kontrollin e opozitës për të mbështetur pushtetin e tij monist. Ajo ndërhyri në mënyrë antikushtetuese dhe antiligjore në vendime të gjykatave kundër opozitës së vërtetë, bëri presion të vazhdueshëm për hapje të proceseve gjyqësore ndaj opozitës.

Ajo është ambasadorja që me qëndrimet e saj si guvernatore dhe antiopozitare, dëmtoi më shumë se kushdo tjetër reputacionin e vendit të madh të lirisë në Shqipëri dhe u sulmua me dhjetëra herë nga personalitete, media e politikanë të të gjithë spektrit politik opozitar dhe të pavarur, për partinzanship-in në qëndrimet e saj, për shkeljen flagrante të “Konventës së Vienës” gjithnjë në interes të qeverisë së Edi Ramës. Yuri Kim është ambasadorja që në 32 vite gënjeu më shumë dhe publikisht se çdo ambasador tjetër shqiptarët, gjithnjë kundër opozitës dhe në mbështetje të autorit të lirikës politike të sotme. Në vitet e saj në Shqipëri shpërtheu skandali me i madh në marrëdhëniet midis dy vendeve, skandali McGonigal. Ish – shefi i kundërzbulimit të FBI-së për Neë York-un i cili u korruptua nga Rama dhe u përdor prej tij gjatë kohës që ishte në detyrë kundër opozitës shqiptare për shkatërrimin e saj si dhe për shndërrimin në biznes korruptiv të sanksioneve të qeverisë amerikane në Shqipëri.

Ajo nuk reagoj ndaj asnje skandali te qeverise se Edi Rama shkatrrimin e paligjeshem te Teatrit Kombetar, shkeljes se marrveshjes se qershorit 2020 per ligjin elektoral? aferes korruptive te insenerstorve. Zonja Yuri Kim nuk u tha shqiptarëve kurrë asnjë fjalë te vetme për superskandalin Rama – McGonigal sepse ajo vetë, sipas dëshmive në një farë mënyre, u bë pjesë e skemës së gjobvënies së biznesmenëve shqiptarë nga grupi gjobvënës i drejtuar direkt nga McGonigal. Ajo si asnjë ambasador tjetër, përdori pushtetin e saj si përfaqësuese e vendit të madh të lirisë për të promovuar dhe mbështetur afera të hapura korruptive qindra milion dollarë në Shqipëri. Ish ambasadorja Yuri Kim me qëndrimet e saj nuk respektoi standardet etike të ambasadorit. Ajo u përfol si asnjë ambasador tjetër i SHBA-së në 32 vite për afera rozë dhe prona të cilat nuk i përgenjështroi vetë, por për këto të fundit habitshëm preferoi si për të provuar lidhjet e saj të ngushta me Edi Ramën që këtë përgënjeshtrim t’ia besojë vetë Edi Ramës.

Të dashur miq, ambasadorja Yuri Kim gjatë qëndrimit të saj në Shqipëri bëri përpjekje të hapura antikushtetuese që te emëronte kryetarin e Partisë Demokratike forcës konservatore të vendit duke perdorur kercenime te hapura nda antarve te Partise Demokratike dhe habiteshem duke mbështetur njeriun që në një raport të bërë publik, kumuniteti inteligjent i SHBA e kishte akuzuar direkt se ka pranuar 500 mijë dollarë financime ruse. E gjitha kjo për të mbeshtetur dhe konsoliduar pushtetin e autorit te lirikes politike Edi Rama. Por në luftën e saj politike pa asnjë princip, Zonja Kim shkoi deri atje se të falsikojë në mënyrën më të neveritshme marrëdhëniet Shqiptaro-Amerikane në 100 vjetorin e tyre, duke  dëshmuar një kulturë të ekstremit të majtë të cilën shqiptarët nuk e kanë harruar akoma nga koha e diktaturës hoxhiste. Ajo e bëri këtë vetëm e vetëm se promotor kryesor në Shqipëri i marrëdhënieve Shqiptaro-Amerikane nga vizita e Sekretarit Baker në qershor të vitit 1991 dhe në vitin 2013 kishte qenë Partia Demokratike. 

Duke i uruar suksese ambasadorit të ri të SHBA në misionin e tij në Shqipëri uroj gjithashtu që ish ambasadorja Yuri Kim, që u soll ndaj opozitës shqiptare si një McGonigal politik, të mos jetë një e tillë per intersat e Edi Ramës në Washington.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.