Detaje të reja nga rrëmbimi i anijes nga piratët/ 6 ukrainas dhe 2 shqiptarë në bord, ja çfarë i vuri në lëvizje Nigerinë dhe Ganën

21/12 13:12
Credits to Apollon TV
Detaje të reja nga rrëmbimi i anijes nga piratët/ 6 ukrainas dhe 2 shqiptarë në bord, ja çfarë i vuri në lëvizje Nigerinë dhe Ganën

Ditë e sotme kanë dalë detaje të reja lidhur me anijen e rrëmbyer në ujërat e Nigerisë nga disa piratë.

Sipas informacioneve anija ka një flamur bullgar dhe  pronari i saj është shqiptar, i cili e kishte blerë mjetin lundrues nga një bullgar në pranverën e këtij viti. Anija punon me çarterim për kompani të huaja tregtare.

Në bord ishin gjashtë persona 6 ukrainas dhe 2 shqiptarë. Këto media pohojnë se anija është rrëmbyer nga një anije mallrash me flamurin Kamerunas me emrin “STEVIA”.

Lidhur me gjendjen e pengjeve mësohet se ata nuk janë keqtrajtuar nga pengmarrësit.

Ambasada e Ukrainës në Nigeri dhe Shqipëri po marrin masat e duhura në lidhje me ngjarjen. Gjiri i Guinesë është rajoni më aktiv ekonomik dhe i pasur me naftë i Afrikës. Aktiviteti i piratëve në rajon është rritur në vitet e fundit, duke bërë që Nigeria, Gana dhe rajone të tjera përreth të krijojnë një operacion koordinimi detar për të luftuar fenomenin.

Shpërndaje

© 2021 APOLLON TV. All Rights Reserved.