“Bindjuni Putinit”, Ministria ruse e Mbrojtjes thirrje Wagner të tërhiqet në bazë

24/06 10:23
Credits to Apollon TV
“Bindjuni Putinit”, Ministria ruse e Mbrojtjes thirrje Wagner të tërhiqet në bazë

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë u bëri thirrje forcave Wagner që të “kthehen të sigurta në pikat e tyre të vendosjes së përhershme” të shtunën, pasi shefi i grupit privat mercenar Yevgeny Prigozhin pretendoi se kishte marrë kontrollin e objekteve ushtarake në dy qytete ruse.

“Ju u mashtruat në aventurën kriminale të Prigozhin dhe pjesëmarrjen në një rebelim të armatosur”, tha Ministria Ruse e Mbrojtjes në kanalin e tyre zyrtar Telegram.

Shumë nga shokët tuaj nga disa skuadra e kanë kuptuar tashmë gabimin e tyre duke kërkuar ndihmë për të siguruar mundësinë e kthimit të sigurt në pikat e tyre të vendosjes së përhershme”, thuhet në deklaratë.

Ministria e Mbrojtjes tha se do të “garantonte sigurinë e të gjithëve”.

Ndërkohë, një nga komandantët më të lartë ushtarakë të Rusisë, gjenerali Sergei Surovikin, u ka kërkuar luftëtarëve mercenar të Wagner-it që t’i binden vullnetit dhe komandës së presidentit Putin dhe të kthehen në bazën e tyre.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.