Bilanc TRAGJIK, 227 viktima nga tërmeti i fuqishëm në Haiti

14/08 22:37
Credits to Apollon TV
Bilanc TRAGJIK, 227 viktima nga tërmeti i fuqishëm në Haiti

Një tërmet i fuqishëm goditi Haitin, duke vrarë deri tani të paktën 227 njerëz.

Tërmeti me magnitudë 7.2 ballë goditi perëndimin e vendit sot në mëngjes, duke rrëzuar dhe dëmtuar ndërtesat, përfshirë kishat dhe hotelet.

Kryeministri tha se kishte “dëme të mëdha” në pjesë të vendit dhe ai po shpallte një gjendje të jashtëzakonshme një mujore.

Epiqendra e tërmetit të së shtunës ishte rreth 12 km (7.5 milje) nga qyteti Saint-Louis du Sud, tha Shërbimi Gjeologjik Amerikan (USGS).

Lëkundja u ndje në kryeqytetin e dendur të populluar të Port-au-Prince, rreth 125 km larg, dhe në vendet fqinje.

harta 2

© 2021 APOLLON TV. All Rights Reserved.