Basha sulmon liderët në Samitin e Prespës: Autokratët e korruptuar të Ballkanit kanë guximin t’ia vënë fajin BE-së! Dikur dridheshin, ndërsa sot…

02/07 14:03
Credits to Apollon TV
Basha sulmon liderët në Samitin e Prespës: Autokratët e korruptuar të Ballkanit kanë guximin t’ia vënë fajin BE-së! Dikur dridheshin, ndërsa sot…

Basha sulmon liderat në Samitin e Prespës: Autokratët e korruptuar të Ballkanit kanë guximin t’ia vënë fajin BE-së! Dikur dridheshin, ndërsa sot…

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar ashpër pas Samitit të liderëve të Ballkanit Perëndimor në Prespë të Maqedonisë së Veriut.

Basha i quan liderat e BE-së, ndër ta dhe kryeministrin Edi Rama si “autokratë të korruptuar të Ballkanit”, të cilët fajësojnë Bashkimin Europian, ndërsa i japin “goditje të tmerrshme demokracisë dhe sundimit të ligjit”.

Në Samit pati tone kritike ndaj disa shteteve të Bashkimit Europian, për bllokimin e negociatave për anëtarësim për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Reagimi i Bashës:

Autokratët e korruptuar të Ballkanit kanë guximin të hedhin fajin për mungesën e përparimit në BE, në vend të goditjeve të tyre të tmerrshme ndaj demokracisë dhe sundimit të ligjit. Të flasësh me zë të lartë dhe të veprosh kundër autokracisë është mënyra e vetme për të mbrojtur demokracinë dhe Flamurin e Aspiratave të Bashkimit Evropian të njerëzve të Ballkanit Perëndimor.

Ishte një kohë …. kur zyrtarët e BE-së si Reinhard Priebe folën për shkeljet e autokratëve të Ballkanit mbi Demokracinë dhe Sundimin e Ligjit dhe Kryeministrat e Ballkanit dhe kolegët e tyre u drodhën, reflektuan ose u votuan. Duket për momentin që tavolinat janë kthyer.

Shpërndaje

© 2021 APOLLON TV. All Rights Reserved.