Ambasadori gjerman: Kushtet janë plotësuar dhe jam optimist për çeljen e negociatave

24/05 12:59
Credits to Apollon TV
Ambasadori gjerman: Kushtet janë plotësuar dhe jam optimist për çeljen e negociatave

Ambasadori i Gjermanisë në vendin tonë, Peter Zingraf, nga Maliqi u shpreh se qeveria gjermane mendon se Shqipëria i ka përmbushur kushtet për hapjen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

“Le të themi që unë shpresoj që bisedimet për anëtarësimin të nisin sa më shpejt. Në emër të qeverisë federale përsëris që kushtet janë plotësuar tani dhe unë jam optimist për çeljen e negociatave, por duhet parasysh edhe vullneti i të gjitha vendeve”, tha ambasadori Zingraf. Në lidhje me çështjen e Sali Berishës, i shpallur “non grata” nga Departamenti Amerikan i Shtetit, ambasadori tha: “Nuk kam komente”.

Shpërndaje

© 2021 APOLLON TV. All Rights Reserved.