10 vite burg për Lefter Kokën dhe 7 për Alqi Bllakon! Gjykata e Posaçme vendos më 25 shtator për inceneratorin e Fierit

11/09 14:32
Credits to Apollon TV
10 vite burg për Lefter Kokën dhe 7 për Alqi Bllakon! Gjykata e Posaçme vendos më 25 shtator për inceneratorin e Fierit

Mbrojtja e personave të marrë si të pandehur për dosjen e inceneratorit të Fierit ka përfunduar dhe pas dy javësh, Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar do të japë vendimin për Lefter Kokën, Alqi Bllakon dhe të tjerët.

Prokuroria e Posaçme ka dhënë muaj më parë pretencën dhe kërkon 10 vite burg për ish-ministrin Lefter Koka, 7 vite burg për ish-Sekretarin Alqi Bllako dhe 12 vite për pronarin e inceneratorit Klodian Zoto.

Më 25 shtator, personat e pandehur do të njihen me dënimin që do të jepet për ta, nëse do të pranohen vitet e burgut të kërkuara nga SPAK, apo do të ketë masa të tjera.

Akuzat e ngritura nga Prokuroria Speciale për inceneratorin e Fierit janë pushuar për dy shtetas, për Enver Sheshin i cili ka ndërruar jetë teksa priste vendimin në qelitë e paraburgimit dhe për shtetasin Robert Shabani, i cili është gjykuar me herët nga Gjykata e Tiranës.

Pretenca e SPAK për të akuzuarit, për inceneratorin e Fierit

 • Lefter Koka 10 vjet burg
 • Alqi Bllako 7 vjet burg
 • Klodian Zoto 12 vjet burg
 • Pellumb Abeshi 4 vjet burg
 • Florian Muçaj 3 vjet burg
 • Azem Shatëri 3 vjet burg
 • Erjon Murataj 4 vjet burg
 • Sabina Cenameri 4 vjet burg, pezullohet dënimi për shkak se ka fëmijë te mitur
 • Arben Dervishaj 4 vjet burg
 • Loran Dusha 8 vjet burg
 • Arjola Kodra 3 vjet burg
 • Arbër Denizi 7 vjet burg
 • Juri Imeraj 7 vjet burg
 • Regan Merdani 4 vjet burg
 • Gentian Zifla 4 vjet burg

Dënimet përkatëse janë dhe për personat e tjerë të arrestuar, të cilët kanë përfituar nga gjykimi i shkurtuar. Megjithatë, pritet se çfarë do të vendosin togat e zeza, nëse do të pranojnë dënimet e kërkuar nga SPAK apo do t’i rrëzojnë ato.

© 2023 APOLLON TV. All Rights Reserved.